Μαγική εικόνα! Αστέρας Μαρμάρων – Ίος 0-1

Ρεπορτάζ από την εφημερίδα «Τα Νέα Πάρου – Αντιπάρου» της 12 Νοεμβρίου 2011

Το ποδόσφαιρο ήταν, είναι, και θα συνεχίζει να είναι, ο βασιλιάς του αθλητισμού, γιατί πολύ απλά έχει ως συστατικό του στοιχείο την έκπληξη. Όποιος παρακολούθησε τον αγώνα μεταξύ του τοπικού Αστέρα και της Ίου το περασμένο Σάββατο (5/11) στο γήπεδο των Μαρμάρων, είναι σίγουρο ότι πείστηκε γι’ αυτό. Ο λόγος είναι ότι τη νίκη με 1-0 της Ίου δεν την πίστευαν (με τον τρόπο που έγινε), ούτε οι ίδιοι οι παίκτες της.

Ο αγώνας ξεκίνησε..

…με πλήρη υπεροχή της Παριανής ομάδας, η οποία όμως έχανε με έναν απίστευτο τρόπο το ένα γκολ πίσω από το άλλο. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ρούπας του Αστέρα έκανε πολύ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ίου ένα τρομερό σε δύναμη σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πιο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νιώτη τερματοφύλακα Καραμπίκα. Η νέα άτυχη στιγμή για την Παριανή ομάδα ήλθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Χρ. Χριστόφορος από απόσταση αναπνοής είδε το πλασέ του να αποκρούει με το αριστερό πόδι ο τερματοφύλακας της Ίου Καραμπίκας.
Η πρώτη επίθεση για τη φιλοξενούμενη ομάδα έγινε με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου του αγώνα, όταν ο Χάρος από καλή θέση επιχείρησε ένα σουτ, που έφυγε λίγο έξω από την εστία της Παριανής ομάδας. Στη συνέχεια και για 4 λεπτά περίπου ο Αστέρας «κατασκήνωσε» στην μεγάλη περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας χάνοντας απανωτά γκολ με τους Ρούπα, Βιτζηλαίο και Χ. Χριστόφορο. Στο 30ο λεπτό φάνηκε ότι ο Αστέρας Μαρμάρων επιτέλους θα πετύχαινε γκολ, όταν ανατράπηκε ο Φρ. Αλιπράντης και ο διαιτητής κ. Γ. Κουζούμης καταλόγισε αμέσως την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βιτζηλαίος, όμως ο εκπληκτικός τερματοφύλακας Καραμπίκας τον «ψάρεψε» και έδιωξε την μπάλα. Αμέσως μετά ο Χρ. Χριστόφορος δεν μπόρεσε να νικήσει το Νιώτη τερματοφύλακα, όταν με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Βιτζηλαίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε στην περιοχή της Ίου. Όμως εκεί, και πάλι, ο Νιώτης τερματοφύλακας (με το περίεργο στυλ) Καραμπίκας είπε «όχι» στην Παριανή ομάδα.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε περίπου όπως το πρώτο. Δηλαδή, με πλήρη υπεροχή του Αστέρα Μαρμάρων.

Τόσο ο Βιτζηλαίος όσο και ο Χριστόφορος έχασαν καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 63ο λεπτό είχαμε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο κεντρικός αμυντικός της Παριανής ομάδας Καρανίκης έκανε δύο απανωτά σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, που όμως προσέκρουσαν πάνω σε αμυντικούς της Ίου. Τρία λεπτά αργότερα η Ίος βγήκε στην αντεπίθεση με τον Οκουτσούκου που με όμορφο τρόπο απόφυγε την άμυνα του Αστέρα και με αριστοτεχνικό πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Αστέρα. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα στο γήπεδο των Μαρμάρων έπεσαν κορμιά! Καταρχάς η Ίος βρέθηκε με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καλογήρου. Οι φίλαθλοι στις εξέδρες πίστεψαν τότε ότι ο Αστέρας Μαρμάρων εκμεταλλευόμενος την αριθμητική του υπεροχή και θα πετύχαινε το ζητούμενο γκολ της νίκης.
Ο Θεός του ποδοσφαίρου όμως είχε άλλη γνώμη, προκειμένου να αποδειχθεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο ότι το άθλημα παραμένει δημοφιλές, διότι κανείς έως και το τελικό σφύριγμα της λήξης, δεν ξέρει ποιος θα κερδίσει. Στο 86ο λεπτό ο Χρ. Σάμιος του Αστέρα μπήκε στην περιοχή της Νιώτικης ομάδας και προσπάθησε να πλασάρει τον τερματοφύλακα Καραμπίκα. Όλοι φώναξαν «γκολ», αλλά ο «φύλακας – άγγελος» της Ίου την τελευταία στιγμή απέκρουσε με τα ακροδάχτυλά του σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αστέρας έχασε άλλη μία ευκαιρία, όταν ο Βιτζηλαίος επιχείρησε ένα καλό σουτ που όμως έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ίου.

Το σοκ Οι φίλαθλοι στις εξέδρες μέτραγαν πόσες ευκαιρίες είχε χάσει ο Αστέρας και αναλογίζονταν πόσο άτυχη ήταν η ομάδα τους χάνοντας τους 3 πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Μόνο που: Ο αμυντικός της Ίου Ξενιός 10 περίπου μέτρα κάτω από το κέντρο του γηπέδου από πλάγια θέση επιχείρησε μία σέντρα στην περιοχή της Παριανής ομάδας. Η μπάλα πήρε μία περίεργη τροχιά και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του Αστέρα Μαρμάρων γράφοντας το 0-1. Το τι ακολούθησε δεν περιγράφεται, καθώς οι παίκτες του Αστέρα προσπαθούσαν να καταλάβουν τι έγινε, ενώ οι παίκτες της Ίου είχαν γίνει ένα κουβάρι μπροστά στον πάγκο της ομάδας τους. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αστέρας Μαρμάρων προσπάθησε τουλάχιστον να ισοφαρίσει το αποτέλεσμα. Βέβαια ό,τι δεν είχε πετύχει επί 89 λεπτά η Παριανή ομάδα ήταν δύσκολο να επιτευχθεί στα ένα – δύο λεπτά των καθυστερήσεων. Πάντως, στην πιο αξιόλογη ευκαιρία που έγινε ο Γ. Ρούσσος δεν μπόρεσε και αυτός με τη σειρά να νικήσει το Νιώτη τερματοφύλακα, αφού ο τελευταίος χάρισε άλλη μία εκπληκτική απόκρουση στους θεατές του αγώνα. Σημειώνουμε ότι ο τερματοφύλακας της Ίου Καραμπίκας φάνταζε στον Κυριακάτικο αγώνα ανίκητος. Και δυστυχώς για την Παριανή ομάδα ήταν…

Οι πρωταγωνιστές Αστέρας Μαρμάρων: (πρ. Π. Κένερ), Πούλιος, Ν. Σάμιος, Ξενάριος, Π. Ρούσσος, Καρανίκης, Ρούπας, Κ. Σάμιος, (68ο Χ. Σάμιος), Παναϊτίου, (46ο Γ. Ρούσσος), Χρ. Χριστόφορος, Βιτζηλαίος, Φρ. Αλιπράντης. Ίος: (πρ. Θ. Καραβάς) Καραμπίκας, Ξενιός, Βαλμάς (90+ Μπλιμές), Μπατσάλης, Καρράς, Αθανασίου, Καλογήρου, Κώνστας, Χάρος (68ο Αυγουστάτος), Δαμβακάρης, Οκενούτσου (89ο Σταυράκης). Διαιτητής: Κουζούμης, με βοηθούς τους κ.κ. Γ. Ρούσσο και Ι. Μενδρινό

Οι υπόλοιποι αγώνες
Για τον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας ΕΠΣ Κυκλάδων ο Αστέρας Τραγαίας νίκησε με 4-0 την αδύνατη Λάβα, ενώ ο Πύργος συνέτριψε με 7-1 την Αναγέννηση Νάξου. Για τον 1ο όμιλο της Β’ κατηγορίας ΕΠΣΚ η Τήνος νίκησε με το εντυπωσιακό 3-0 τον Ανδριακό, ενώ ο Αστέρας Κορθίου ηττήθηκε στο γήπεδό του με 5-2 από τη Στενή.

Βαθμολογίες 1ος Όμιλος
1. Στενή 6, 2. Αστέρας Σύρου 6,  3. Ανδριακός 3,  4. Τήνος 1,  5. Αστ. Κορθίου -6,  6. Υδρούσα -6.
Σημ: Αστέρας Κορθίου και Υδρούσα έχουν από -6
β. και η Τήνος -2 από την περσινή χρονιά.

2ος Όμιλος 1. Αστέρας Τραγαίας 6, 2. Πύργος 6, 3. Αστέρας Μαρμάρων 6,  4. Ίος 3,  5. Καρτεράδος 0,  6. Λάβα -2,  7. Αναγέννηση Ν. -6.
Σημ: Λάβα και Αναγέννηση Νάξου έχουν -2 και -6 βαθμούς αντίστοιχα.

Πρωτάθλημα Υποδομών

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΑΟ Πάρου με αντίπαλο τον Πανναξιακό στο γήπεδο του Αγίου Αρσενίου στη Νάξο, για το πρωτάθλημα του 2ου ομίλου Νέων της ΕΠΣΚ. Ο ΑΟΠ πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Λένια στο 11ο και 73ο λεπτό. Η ομάδα της Νάξου μείωσε με τον Φλεριανό στο 80ο λεπτό. Σημειώνουμε ότι η απόδοση των νέων του ΑΟΠ ήταν ζηλευτή (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) και απέσπασαν πολλά συγχαρητήρια από τους Ναξιώτες φιλάθλους. Ακόμα, για τον ίδιο όμιλο ο Νηρέας νίκησε 3-0 άνευ αγώνα τον Αστέρα Μαρμάρων, ενώ στον 1ο όμιλο των Νέων η ομάδα της Άνω Σύρου έχασε 12-0 από τους Νέους Ολυμπιακού Σύρου και η Μύκονος νίκησε με 3-1 την Άνω Μερά.

Βαθμολογία 2ος όμιλος 1. Νηρέας 6, 2. ΑΟΠ 3,  3. Πανναξιακός 3, 4. Αναγέννηση Ν. 0, 5. Αστ. Μαρμάρων 0.